Mahkeme, ‘Darbe notlarını’ Başbakanlığa soracak

Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Alper Görmüş hakkında, emekli Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu iddia edilen günlüğe ilişkin haber nedeniyle açılan davanın görülmesine başlandı.

document.write(”);document.write(”);document.write(”);document.write(”);document.write(”);document.write(”);

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Ahmet Alper Görmüş hazır bulundu. Duruşmaya gelmeyen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’i ise avukatı Dinçer Eskiyerli temsil etti.

Duruşmada kimlik tespiti yapılan Görmüş, olay tarihinde Nokta Dergisinin genel yayın yönetmeni olduğunu ve hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, şunları anlattı:

”Suç konusu yazıyı ben kaleme aldım ve yayınlama kararını ben verdim. Günlük, 3 bin sayfalık olup, biz sadece kamuoyunu ilgilendiren darbeye ilişkin 60 sayfalık bölümünü yayınladık. Şayet niyetim şikayetçiye iftira atmak ya da ona hakaret etmek olsaydı, günlükte daha kişisel siyasal bağlantıları olan bölümleri yayınlardım. Yayınladığımız bölüm kamuoyunu birebir ilgilendiren bölümdü.”

Görmüş, öncelikli olarak emekli Oramiral Örnek’e ait olduğu öne sürülen günlüğün Başbakanlık’tan istenmesi gerektiğini ifade ederek, kendisinin ise günlüğü mahkemeye sunup sunmayacağına sonradan karar vereceğini kaydetti.

Görmüş, haber kaynağını da açıklamayacağını bildirdi.

Görmüş’ün avukatı Filiz Kerestecioğlu da, günlüğe ilişkin yazıların daha önce bir internet sitesinde yayınlandığını ve bu yazıların medya organlarında yer bulduğunu savundu.

Kerestecioğlu, müvekkilinin yaptığının, yalnızca kamuoyunu bilgilendirmek ve basın özgürlüğünü kullanmak olduğunu söyleyerek, ”Demokrasi ile yönetilen bir ülkede darbe iddiaları araştırılacakken böyle bir davanın açılmış olması dikkat çekicidir” dedi.

Özden Örnek’in avukatı Dinçer Eskiyerli ise iddiaların kanıtlanması gerektiğine işaret ederek, ”Sanık, yapmış olduğu haberlere ilişkin belgeleri ortaya koymak zorundadır. Yoksa şu sitede yayınlandı gibi afaki şekilde olmaz. Zira kime ait olduğu bilinmeyen sitelerde her gün pek çok yazı yazılmaktadır” dedi.

Mahkeme, emekli Oramiral Örnek’in kaleme aldığı ileri sürülen günlüğün bulunup bulunmadığının sorulması amacıyla başbakanlığa yazı yazılmasına, eğer varsa günlüğün bir örneğinin mahkemeye gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

-İDDİANAMEDEN-

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Görmüş’ün, Nokta Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni ve suça konu olan yazıların eser sahibi olduğu belirtilerek, derginin 29 Mart-4 Nisan 2007 tarihli 22. sayısının 4-7 sayfalarındaki ”Geçmiş günler, geçmemiş gündemler” ve 10-57. sayfalarında ”Kıbrıs’ta referanduma giden günlerde Türkiye’de az kalsın emir komuta zinciri dışında bir darbe olacakmış. Kıbrıs’tan gelen sarıkız…” başlıklı haberlerin yer aldığı kaydediliyor.

İddianamede, haberde, ”Özden Örnek, görevi devraldıktan 3 gün sonra yıllardır büyük bir titizlikle sayfalarını doldurduğu günlüğünde şu satırları yazdı” şeklinde ibarelere yer verildiği anlatılarak, haberde Örnek’in darbe yapma konusundaki not ve planlarını içeren günlüğü ve bu günlüğün içeriğinin kaleme alındığı anlatılıyor.

Görmüş’ün ”iftira” suçundan TCK’nın 267. maddesinin 1. fıkrası uyarınca 1 ile 4 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, sanık hakkında aynı maddenin ”fiilin maddi eser ve delillerini uydurarak iftirada bulunulması halinde, ceza yarı oranında artırılır” hükmünü içerin 2. fıkrasının da uygulanması talep ediliyor.

İddianamede, Görmüş’ün ”neşren hakaret” suçundan da 3 ay ile 2 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Cihan

/çok şol , şol , şol , şol , şol , şpl , polis var , iss üryan , aklımdasınız . Asarım . Keserim . Öç alırım , akıllanırım , Adil çözüğ , yuk o kıl ,çakalım , çakarım , akıllanırım , siz de böm böm makara . Kalın damar. Cok sızlar . Şok habermiş .İddia ederim sikeceğim. Sokarım götünüze alının . yararım , ayarım , akıllanırsınız . sızlar , ezerim . üzerim kalp bu , oyun . au
Reklamlar  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  w

  Connecting to %s%d blogcu bunu beğendi: