Türkiye’deki emekli sayısı 100 ülkenin nüfusundan çok Türkiye’de 15 milyon sigortalı çalışana karşılık 8 milyon emekli var. Emekliler yıllık 51 milyar YTL maaş alıyor.

100 ÜLKE KADAR EMEKLİ – 07 / 10 / 2007 13:33

Türkiye’de 8 milyonu aşan emekli sayısı 100 ülkenin nüfusunu geçti.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip olan Türkiye’de 8 milyon 48 bin kişi emeklilik, malullük, ölüm aylığı ile dul ve yetim maaşı alıyor. SGK, emeklilere 1 yıl da toplam 51 milyar YTL maaş ödüyor.
Türkiye’deki emekli sayısı İsviçre, Bulgaristan, Katar gibi pek çok ülkenin nüfusundan daha fazla. Verilere göre, emekli sayısı 2015 yılında 10 milyonu aşacak. Böylece Türkiye ‘deki emekli sayısı daha fazla ülkenin nüfusunu geride bırakmış olacak.

/ kimin döneminde bu rakamlar icat edildi ? / bir araştıracağız m . kimin kaçıncısı . kimin sokarım ağzına. kimin ölümü. kimin kılcalı . kimin karanlığı . kimin ötükeni . kimin kızgınlığı. kimin bağnazlığı. kimin kurcalaması . kim ölüyor. kim traş . ettim . çok uyanık adam söz konusu. kimin karıncalanması . kim öldü. kim fünya. yaah . karanlık . akıl hocası kim. delirtirim . kimin hocaları. hocanın rütbesi ne. meslek ney. karanlık. örgütleri kimler. irdelenirsiniz çok . çok makara. çok aliyim. çok deliyiz. çok delirtiriç.

hiç ol . konu yok. delirt. makara. ali ilaslan . ali adil cevaz. kes başını . kopartırız. korar. kollan. makara. ali ibnemisin diyoruz . ali yalpalar. ali makara. ali ilaslan . ali adil yardım …

sizin gibler ölüm . makale ali ilasaln . adil . asli . aslinda yararım . yardırırım . adil yankılar. kalın makaralar. ali yalpalar mı hic. cok sinir harp. çok deliyim. çok deliritirim. çok makara. çok acil yardım . çok deliyim. çok delisin. çok makael. ali ilaslan . ali yardım etti . çok sinir. çok sinir. çok sinir. şok haber. oynuyoruz.

kimin bankamatikleri bitti.

kimin ölüm haberleri kimin karıncalanması. kim adil. çok az değil.

cok aranın çok makale. çok arayın . çok kesin . çok kesin . amerikadan kesin . bağlantı bul
aynı iş yapan bul jojalardan.
akıllan. aynı hocalardan bul
aynı adam.
aynı hikmet. çok karanlık. çok kes konuyu. çok makara. çok dillendik. çok yılan. çok makale . çok ali . çok ölü . çöl .çöm .çöm .çöm .çöm .çöm .çöm .çöm . ali adil ver. ver. ver. ver. ver. ver. vr . adil yangın . adil yardım . ölüm kokla. ölüm bul . acımam. makara. ali yardım . adil yer. derin kollanıyorsun . dellenirim. derilirim. dril . deliririm. deli makara. ali ilaslan . makael . ali ilaslan . ibnedenir. denir. denir. denmez . met. çöm .çöm .çöm.çöm.çöm .çöm .çöm .çöm .çöm .çöççççç. çüşşşşşşş. çüzzzzzzzz. çok oldunuz. çok yanlış yaptın . çok yakaladım . çok avil. cok mihenk ol. çok makale. çok makara. çok acil yardım . çok makale . aşıklar bize. öç al. öz . öl . çöl . askerim biçim biçim. oy aman der ali ilaslan . çok deli makara . ali ilaslan . çok delirtirim .çok deliyim. çok makara. ali ilasaln . inatlaş . ilaç hiç birşey. çok deli makale . ali ilaslan . makael . ali ilaslan . ali ilalsan . duruyum .ç. derinim. yok edeceğim sizleri. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim derinim derininm derinim derniin. deliyim. deli makara . ali cevap hazır. kilotlu crp alın . makara ali ilaslan . deli makara çç . ali ilaslan . makale . ali ilaslan . deli makara . ali ilaslan . deli makara . ali ilaslan . ali ilaslan . ali ilaslam . makael . ali ilaslan . aliilaslan . deli makara . ali cevap hazır. ibnemisiniz. cok deli şok deli . çok deliyim. çok sınırdayım. çok sol vurdum . amin. de. delirt. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinimm. felluce. fünye . azarım . azaltırım . ali hazır cevap . duy sesimi . deli makara var. belayı andık .deli makara al. ali ilksin derin. derin. derin. derin. derin. derin. derin. mert ali .adın yaz. ali ilaslan . makara ali ilaslan . deli makara . ali ilaslan . deli makara . ali ilaslan . ali ilasaln . ali ilasaln . ali ilaslan . makale . ali ialslan . ali ilaslan . adın yaz. asiktir ordan der. deli makara. ali ialslan . ali ilaslan . ali ilaslan . ali ilaslan . ali ilaslan . alii ilasln . makara ç ali feryad. deli makara . ali ialsaln . ali ialslan . ali ilaslan . ali ialslan . amakel . ali ialslan . ali ialslan . amkael el cevap . hazırım . hazırım . hazırım . ali cevap hazır. hazır. kalınım . kalınım . kaıl. kalınım. kalın konular. cevap yaz. deli makara hazır. öç al. öğüt al. derin kollan . makale . ali ilaslan . ali ilaslan . ali ialslan . ali ilasaln . ali ilaslan . ali ialslan . ali ialslan . ali ialsaln . ali ialsaln . aöç al. ali ilaslam . ali ialslanm. ali cevap yazdı. deli makara . ali ialslan. hazır ver. herkez öğüt ol.

15 milyon çalışan var

Türkiye’de çalışan nüfus başına düşen emekli sayısı OECD ülkeleri arasında en düşük orana işaret ediyor. Dünyada sosyal güvenlik kurumlarının varlığını sürdürebilmesi için her 1 emekliye karşılık 4 çalışanın bulunması normal kabul ediliyor. Buna karşılık Türkiye ‘de 1 emekliye düşen sigortalı çalışan sayısı 1.87‘de kalıyor. Toplumun yüzde 25’i 15, yüzde 93’ü ise 64 yaşın altında bulunuyor.
Bu yılın ilk 4 ayında SGK’ya devredilen kurumlardan, SSK’dan emeklilik, malullük ve ölüm aylığı alanların sayısı 4 milyon 605 bine çıktı. Geçen yılın sonunda bu rakam 4 milyon 510 olarak gerçekleşmişti. Aynı dönemde Bağ-Kur’dan aylık alanların sayısı 1 milyon 753 binden, 1 milyon 783 bine yükseldi, Emekli Sandığının aylık ödediği emekli, dul ve yetim sayısı ise 11 bin artışla 1 milyon 660 bine ulaştı.
Devredilen kurumlardan halen SSK’ya prim ödeyen çalışan sayısı 8 milyon 73 bin, Emekli Sandığı bünyesindeki memur sayısı 2 milyon 438 bin, Bağ-Kur’lu çalışan sayısı ise 3 milyon 429 bin düzeyinde bulunuyor. Toplam çalışan sayısı ise 15 milyonu buluyor.

Estonya nüfusunun 6, Moldova’nın 2, Katar’ın 13 katı

Toplam nüfusu Türkiye’deki emekli sayısının gerisinde kalan ülkeler arasında Bulgaristan (7 milyon 800 bin), Estonya (1 milyon 300 bin), Gürcistan (5 milyon), Letonya (2 milyon 300 bin), Malta (397 bin), İsviçre (7 milyon 100 bin), Moldova (4 milyon 300 bin), Bosna Hersek (3 milyon 800 bin), Hırvatistan (4 milyon 400 bin), Danimarka (5 milyon 400 milyon), Finlandiya (5 milyon 200 bin), Norveç (4 milyon 600 bin), Libya (5 milyon 800 bin), Singapur (4 milyon 400 bin), Katar (628 bin), Bahreyn (754 bin) bulunuyor.

1 emekliye 1.87 çalışan düşüyor (bin)
Çalışan Emekli
SSK 8.073 4.605
Bağ-Kur 2.438 1.783
Emekli Sandığı 3.429 1.660

çok delisin , deli makra, ali ialsaln , ali ialslan , ali ilan. ali ayık . ali tertipli . ali fecaat. ali delirtir. ali deli . delitim . derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. derinim. ffell. dell. oll. koll . kollan . mkra. makara. ali ilaslan. sevdim seni. sıtma. mıkma. kıll me . ölü ol . ayık ol . ayık ol . ahısl. ıslak ol . ol . ol . ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ol.ollok.lok.lock.derin tedbirini alıyoruz .imana gelen var. deli makale . ali ilaslan .deli makale . ali ialslan . makale . ali ialslan . makale . ali ialslan . makael ali ialslan . ali ilaslan . amakel ali ialslan . ali ilaslan . am yalar delirtir. ali ialsaln . ali ialslan . ali ilaslan . deli makael . ali ialsaln . ali iilaslan . makalle. kalın bağırsak deli çöz . ali ialsaln . ali ialslan . kalın bol . lok.

Reklamlar  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  w

  Connecting to %s%d blogcu bunu beğendi: