Firewall nedir ? Neden Kullanmanız gerekiyor?

firewall

Eğer yalnızca antivirüs kullanıyorsanız ve bilgisayarınızın güvende olduğuna inanıyorsanız yanılıyorsunuz.Çünkü antivirüsünüz ne kadar güncel olursa olsun çok yeni bir virüsü tanımaz.
Bir zararlı yazılımı antivirüslerin tanıması antivirüslerin kara listesinde olamsı gerekir.Yani yeni ayzılmış bir zararlı yazılımdan antivirüslerin haberi olmadığı için yakalamasıda söz konusu değildir.
Bu noktadan sonra bilgisaayrınız için daha fazla güvenlik istiyorsanız okumaya devam edebilrsiniz.
Bilgisayarlar port denilen kapılar sayesinde dışarı (internet) ile gerekli bilgi alışverişini yaparlar.Yani portları bir evin kapısı gibide düşünebiliriz.
Firewaller ise bu portlardan giriş çıkışı kontrol eden yazılımlardır.Yani hem dışardan gelen saldırılara karşı bilgisayarınızı korurken aynı zamanda
bilgisayarınızın içine yerleşmiş bir zararlı yazılımın (virüs ,trojan vs..) dışarı ile bağlantısını keser.
Örneğin trojan denen zararlı yazılımlar bilgisayarınıza bulaştığı anda bilgisayarınızdaki bilgileri(msn şifreleri,Kredi kartı bilgileri,kısacası klavyeden yazılan her türlü bilgiyi)
sahibine iletir.Bunu yaparken kendine ait bir port (kapı) açar ve bu port sayesinde bilgilerinizi karşı tarafa ulaştırır.
Fakat güvenlik duvarı (firewall) kullanan bir bilgisayarda bu sorunu aşabilirsiniz.Bilgisayarınızda zararlı bir yazılım olsa bile ,sizin bilgilerinizi karşı
tarafa iletmek için bilgisayarın portlarını kullanmak istediği zaman güvenlik duvarı devreye girecek ve size bunun için izin verip vermeyeceğini soracaktır.

firewall testAllow dediğiniz takdirde bu programın internete bağlanmasına izin verir.Deny dediğinizde ise programın internete bağlanmasına engel olur .
Yani edinmiş olduğu bilgileri sahibine ulaştıramaz.
Peki hangi güvenlik duvarını kullanmalıyım ?
Benimde kullandığım ve herkesin kullanmasını tavsiye ettiğim Zone Alarm progmanını kullanmanızı tavisiye ederim.Bir çok güvenlik duvarının test sonuçlarını aşağıdaki resimde bulabilirsiniz.Test sonuçlarındanda görüldüğü gibi Zone Alarm başı çekiyor.Program gayet başarılı olmakla beraber kolay kullanıma sahip.

Programı buradan indirebilirsiniz.
Yani kısacası güvenlik için antivirüs programının yanında frewalla kullanmanızda fayda var.Eğer “nasılsa windows ile birlikte gelen güvenlik duvarı var,o bana yeter” diyorsanız yanılıyorsunuz.

Konu ile alakalı sorularınızı burada sorabilirsiniz.

zone alrm

Reklamlar  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  w

  Connecting to %s%d blogcu bunu beğendi: